Téma: Társadalmi egyenlőtlenségek

A munka világában elfoglalt hely szerinti

1. Társadalmunkban vannak akik fent és vannak, akik lent vannak.

Nem teljes az elkülönülés, hiszen van egy szűk réteg, amely a kettő között helyezkedik el.

1. Társadalmunkban az emberek egymás fölött álló rétegekben helyezkednek el, a magasabb rétegekben egyre kevesebben vannak.

2. Társadalmunkban a többség egy átlagos helyet foglal el, és ezek között viszonylag kicsik a különbségek. Van azonban egy kisebbség, akik nagyon jó helyzetben vannak, és egy másik, akiknek az átlagosnál sokkal rosszabb a helyzetük.

3. Társadalmunkban ma már kicsi a különbség a jó és a rossz helyzetben lévők között.

• Csoportmunkában jelölték meg a gyerekek, hogy a négy vélemény közül melyikkel nem értenek leginkább egyet.

• Majd interjúban gyűjtöttük össze, hogy mitől függ az, hogy kinek sikerül inkább jobb vagy rosszabb foglalkozást elnyernie.

A gyerekek megítélése szerint ebben nagy szerepe lehet:

– a szülők helyzetének, származásának

- az egyének képességeinek

- a szerencsének

- az ismeretségnek, jó kapcsolatoknak

- az iskolai végzettségnek

• Felemelkedésnek nevezitek – e, ha

1. Valaki magasabb iskolai végzettséget szerez?

igen 21    nem 4

1. Valakit fontosabb, felelősség teljesebb munkával bíznak meg?

igen 10 nem 15

1. Valakit beválasztanak a vezetőségbe?

igen 25 nem 0

1. Valaki anyagilag jobb helyzetbe kerül?

igen 23 nem 2

1. Valaki fizikai dolgozóból szellemi dolgozó lesz?

igen 14 nem11