A letelepedés folyamatossága a magyar államalapítás óta töretlen. Megtorpanást a török uralom jelentett.

Bonyhád fejlődése a XVIII. században lendült fel. Több hullámban érkeztek a „svábok”, zsidók. Létszáma emelkedett. 1782-ben mezővárosi rangot kapott. (Elemi iskola, templomépítés, céhek, kúriák épültek.) Így a Völgységi járás központja lett.

1867-et követően a vetésforgóra épülő belterjes művelés országos hírűvé tette a szarvasmarha tenyésztést. Fejlődött a kézműipar. (üzletek nyitása)

1873-vasútvonal építése, bajai Duna-híd-kereskedelem fejlődése.

1902 villanyáram megjelent ez a gyáripar kezdetét jelentette. Ismét gyarapodott a népesség, iskolavárossá fejlődött.

1944-46 között több ezres népességvesztés következett be.

Bonyhád több nyelvű, vallású és szokású lakossága eggyé olvadt.

Várossá nyilvánítás 1977-ben.

2 Responses to “NYÍRKÉRCS Heti foglalkozás 14

• Biztosan jó ilyen nagyvárosban élni.

• A mi településünkön nem élnek más nemzetiségű emberek.